Strefa pacjenta

Przygotowanie do badania zależy od jego rodzaju. Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań USG, jeżeli były takie wykonywane.

USG jamy brzusznej

Dzień przed badaniem:

  • nie należy spożywać pokarmów ciężkostrawnych, wzdymających oraz napojów gazowanych,
  • ostatni posiłek zjeść najlepiej najpóźniej do godziny 19-tej dnia poprzedzającego badanie,
  • można przyjąć Espumisan lub Esputicon 3 razy dziennie po 2 kapsułki. Oba preparaty mają dokładnie takie samo działanie i można je bez recepty nabyć w aptece. Mają one na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które stanowi przeszkodę dla ultradźwięków.

W dniu badania:

  • nie jeść na 6 godzin przed planowaną godziną badania,
  • nie pić kawy,
  • nie palić tytoniu,
  • nie żuć gumy,
  • wolno spożywać płyny, najlepiej wodę mineralną niegazowaną,
  • w przypadku oceny układu moczowego na 1-2 godziny przed badaniem należy wypić około 0,5-1 litra niegazowanej wody – pęcherz moczowy powinien być napełniony.

USG jamy brzusznej u dzieci

  • Dzieci od 1 do 5 roku życia – badanie powinno być wykonane co najmniej 2 godziny od ostatniego posiłku. Nie poić dziecka bezpośrednio przed badaniem.
  • Dzieci starsze (powyżej 5 roku życia) – badanie powinno być wykonane około 4 godziny po ostatnim posiłku.

USG piersi

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Można je też przeprowadzić w każdym dniu cyklu miesiączkowego, choć najlepiej jest wykonać je pomiędzy 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego.

USG szyi i tarczycy

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Najlepiej założyć ubranie, w którym szyja i dekolt będą odsłonięte. Przed przystąpieniem do badania należy też zdjąć z szyi wisiorki, łańcuszki lub naszyjniki.

USG ginekologiczne – transwaginalne

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Nie należy przed badaniem mieć wypełnionego pęcherza moczowego, ponieważ może to być przyczyną dodatkowego dyskomfortu w czasie badania, a także utrudniać proces diagnostyczny.

USG ginekologiczne – przez powłoki brzuszne

Warunkiem koniecznym do zbadania narządu rodnego przez powłoki brzuszne, jest możliwie maksymalne wypełnienie pęcherza moczowego. W przeciwnym wypadku gazy uniemożliwiają dostęp fali ultradźwiękowej do struktur narządu rodnego. Aby pęcherz moczowy był prawidłowo wypełniony, należy ponad godzinę przed wyznaczonym terminem badania wypić 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów i nie oddawać moczu.
Badanie cytologiczne (inaczej cytologia, wymaz lub rozmaz cytologiczny) to jedno z podstawowych badań ginekologicznych. Jest to prosta, bezpieczna, a przede wszystkim skuteczna metoda profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Pozwala na ocenę stanu szyjki macicy i wczesne wykrycie nieprawidłowości. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Należy je wykonywać nie rzadziej niż raz na trzy lata. Cytologię powinna wykonywać każda kobieta w wieku:
  • od 25 lat (niezależnie od tego, czy rozpoczęła współżycie seksualne),
  • poniżej 25 lat, jeśli jest aktywna seksualnie od co najmniej 3 lat.

Przygotowanie do badania cytologicznego:

  • na badanie nie należy zgłaszać się podczas krwawienia miesiączkowego,
  • badanie najlepiej wykonać jest około połowy cyklu miesiączkowego, najwcześniej 3 dni po ustaniu krwawienia i nie później niż 3 dni przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki (u kobiet z regularnymi cyklami miesiączkowymi optymalnie pomiędzy 10-22 dniem cyklu),
  • na 3 dni przed badaniem należy odstawić wszelkie leki stosowane dopochwowo,
  • wskazane jest powstrzymanie się od współżycia seksualnego na 2 dni przed badaniem,
  • należy również odczekać co najmniej 1 dzień po badaniu ginekologicznym lub USG transwaginalnym.
  • na badanie nie należy zgłaszać się podczas krwawienia miesiączkowego,
  • badanie najlepiej wykonać jest najwcześniej 3 dni po ustaniu krwawienia i nie później niż 3 dni przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki (u kobiet z regularnymi cyklami miesiączkowymi optymalnie pomiędzy 10-22 dniem cyklu),
  • na 3 dni przed badaniem należy odstawić wszelkie leki stosowane dopochwowo,
  • wskazane jest powstrzymanie się od współżycia seksualnego na 2 dni przed badaniem,
  • na 24 godziny przed badaniem ograniczyć zabiegi higieniczno - pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych do minimum,
  • nie stosować antybiotyków min. 14 dni przed badaniem,
  • wymaz z cewki moczowej pobiera się przynajmniej 2- 3 godziny po ostatnim oddaniu moczu.
Badanie KTG (kardiotokografia) to jedno z podstawowych badań w położnictwie, które pomaga ocenić stan płodu w ostatnich tygodniach ciąży i w trakcie porodu.  Badanie KTG pozwala monitorować czynność serca płodu oraz czynność skurczową mięśnia macicy. Wykonuje się je najwcześniej w 25. tygodniu ciąży, ale zazwyczaj, o ile nie ma odpowiednich wskazań, pierwsze badanie KTG zaleca się w okolicach przewidywanego terminu porodu.  Kardiotokografia powinna być wykonywana również, gdy ciężarna nie odczuwa lub czuje tylko słabe ruchy dziecka. Badanie KTG trwa zazwyczaj około 30-40 minut, w trakcie których kobieta nie powinna swobodnie zmieniać pozycji ciała. Do tego badania nie musisz się wcześniej przygotowywać. W gabinecie zostaniesz poproszona o położenie się na łóżku na plecach lub na lewym boku, by nie uciskać żyły głównej. W trakcie badania umieszczane są na brzuchu kobiety dwa pasy z czujnikami. Pierwszy mierzy bicie serca dziecka, a drugi rejestruje skurcze macicy matki. Wyniki badania można zobaczyć na monitorze. Zostają one zapisane na papierze w formie dwóch wykresów: kardiograficznego i tokograficznego. W trakcie wykonywania KTG istnieje też możliwość rejestrowania ruchów płodu. W tym celu zostaniesz poproszona, abyś za pomocą specjalnego przycisku sygnalizowała każdy odczuwalny ruch dziecka.
Sonohisterografia (inaczej sonohisterosalpingografia, sono-HSG, ultrasonograficzna histerosalpingografia, HyCoSy) to najmniej inwazyjna metoda oceny jamy macicy i jajowodów, jest stosowana jako alternatywa dla klasycznej histerosalpingografii z użyciem radiologicznych środków kontrastowych. Metoda ta wykorzystywana jest w diagnostyce niepłodności w celu oceny drożności jajowodów oraz wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w obrębie jamy macicy (zrosty, przegroda, mięśniaki, polipy), które mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Badanie polega na podaniu do jamy macicy środka kontrastowego pod kontrolą USG. Odbywa się w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym. Lekarz, za pomocą wziernika, rozszerza ściany pochwy, przemywa szyjkę macicy roztworem odkażającym i wprowadza jednorazowy, sterylny cewnik zakończony balonikiem. Po wypełnieniu balonika, przez drugi kanał cewnika, podaje się roztwór soli fizjologicznej lub specjalny żel/piankę, który wypełnia jamę macicy, a następnie powinien dostać się do jajowodów. W tym samym czasie w pochwie umieszczana jest głowica ultrasonografu. Na monitorze aparatu USG lekarz obserwuje kształt i wielkość jamy macicy oraz przepływ płynu przez jajowody. Badanie trwa ok. 15 minut, nie wymaga znieczulenia i jest o wiele lepiej tolerowane niż klasyczne badanie HSG. W czasie badania lub bezpośrednio po nim pacjentka może odczuwać dolegliwości bólowe takie jak podczas miesiączki. Ich występowanie można zminimalizować przejmując leki przeciwbólowe przed zabiegiem.

Przygotowanie do badania

Badanie należy wykonać w pierwszej połowie cyklu, po zakończeniu krwawienia miesiączkowego, pomiędzy 7-12 dniem cyklu. W cyklu poprzedzającym badanie pacjentka powinna mieć pobrany wymaz bakteriologiczny z pochwy, w celu wykluczenia stanów zapalnych w obrębie narządów rodnych. Zalecane są również aktualne wyniki wymazów z szyjki macicy w kierunku Chlamydia trachomatis, Mycoplasma, Ureaplasma spp. Należy dostarczyć aktualny wynik badania cytologicznego (nie starszy niż sprzed roku). Należy mieć także aktualne badania antygenu Hbs oraz przeciwciał anty-HCV.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do badania drożności jajowodów to:
  • ciąża,
  • krwawienie miesiączkowe,
  • stan zapalny w obrębie narządów rodnych.
Hello Mom – to aplikacja na smartfony dla ciężarnych mam, która umożliwia bezpośrednie bezprzewodowe pobieranie obrazów USG oraz filmów płodu z aparatu ultrasonograficznego. Nasze centrum medyczne dysponuje najwyższej klasy aparatem ultrasonograficznym Samsung WS80A Elite z funkcją wysyłania obrazów USG i klipów wideo na smartfony/tablety (Hello Mom). Przed wizytą pobierz bezpłatnie aplikację na urządzenie mobilne z systemem android lub iOS i ciesz się wysyłaniem zdjęć i filmów podczas badania USG płodu. Po wykonanym badaniu USG wybrane zdjęcia i filmy zostaną automatycznie przesłane z aparatu USG wprost na Twój telefon. Pobrane obrazy na zawsze zostaną w pamięci Twojego urządzenia.

Pierwsza konsultacja dietetyczna trwa ok. 60 minut i warto się do niej odpowiednio przygotować. W tym celu należy wypełnić dzienniczek oraz kwestionariusz żywieniowy (druki do pobrania) i zabrać je ze sobą na wizytę wraz z ewentualnymi aktualnymi wynikami badań. Podczas wizyty analizujemy stan zdrowia, dotychczasowy sposób odżywiania, preferencje żywieniowe, występujące dolegliwości, wyniki badań, zażywane leki, aktywność fizyczną i na tej podstawie ustalamy cele dietoterapii.

Ponadto, na wizycie przeprowadzany jest pomiar masy i składu ciała za pomocą analizatora InBody 120. Dzięki temu uzyskamy informacje na temat masy ciała, masy tkanki tłuszczowej i mięśni szkieletowych, zawartości białka, substancji mineralnych i całkowitej wody w organizmie. Poznamy także podstawową przemianę materii, wskaźnik WHR oraz poziom wisceralnej tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, dokonamy pomiaru obwodów sylwetki.

Aby pomiar na analizatorze był dokładny należy się do niego dobrze przygotować i pamiętać o kilku wytycznych:
  • pomiar należy wykonać na gołych stopach (skarpety lub rajstopy uniemożliwiają uzyskanie poprawnego wyniku),
  • należy być na czczo lub 2-3 godziny po spożyciu posiłku,
  • przed badaniem należy się wypróżnić,
  • pomiar należy wykonać przed ewentualnym wysiłkiem fizycznym.

Do pomiaru nie mogą przystąpić osoby posiadające rozrusznik serca, urządzenia elektryczne w jamie brzusznej typu “Ability”, kobiety w ciąży, kobiety będące w trakcie menstruacji oraz osoby chorujące na padaczkę.

Pacjent niepełnoletni musi zgłosić się na wizytę wraz z opiekunem prawnym , który powinien okazać dowód tożsamości ze zdjęciem. Wymagane jest też podpisanie zgody przez opiekuna na badanie/udzielanie świadczenia zdrowotnego osobie niepełnoletniej. W przypadku pacjentów niepełnoletnich w wieku 16-18 lat możliwe są także wizyty samodzielne, wymaga to jednak wcześniejszego złożenia pisemnej zgody przez opiekuna prawnego. Wzór takiego dokumentu dostępny jest na naszej stronie internetowej w zakładce Druki do pobrania<
Płatność za wizytę można uregulować gotówką lub kartą płatniczą.